Питате ли се защо по-малко захар означава по-добро здраве?
Какво е сладкото – звездата на всеки десерт или опустошаващо здравето ви вещество? През последните 30 години хората по целия свят го консумират в епични пропорции.
Когато човек има нужда от комфорт, той може да потърси лесна рецепта за кекс в интернет. Съществуват много сайтове за здравословни домашни рецепти. Добре е обаче първо да се информирате за това колко захар е здравословно да приемате на ден и какви са в наши дни заместителите на обикновената захар, които може да използвате.
Що се отнася до добавената захар (говорим за бяла захар, кафява захар, мед и царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза, а не естествени захари, съдържащи се в плодовете и млякото). Диетолозите препоръчват не повече от 100 калории на ден (това са 6 чаени лъжички или 24 грама) за жени и 150 калории (9 чаени лъжички или 36 грама) за мъже. На практика, средно човек консумира около три пъти повече от препоръчаното количество.
Всичкото това количество допълнително добавена захар вреди на здравето. Менюто с високо съдържание на добавена захар може да увеличи риска от диабет, затлъстяване, кариес, безалкохолно чернодробно заболяване, бъбречно заболяване, високо кръвно налягане (което може да доведе до инсулт) и дори преждевременно стареене.
Най-добрият начин за борба със захарната епидемия и намаляване на риска от заболяване: просто консумирайте по-малко захар. Ето четири важни начина, по които можете да намалите приема на захарта.
1. Винаги знайте какво има във вашата храна.
Докато етикетите на храните не разделят естествената захар от добавената захар, то списъка на съставките може да ви даде добра представа за това какъв тип захари са включени. Добавените захари включват кафява захар, царевичен сироп, концентрати от плодови сокове, високофруктозен царевичен сироп, мед, инвертна захар, сурова захар, меласа, малцова захар, сироп и всички захарни молекули, завършващи на „оза“ като декстроза, фруктоза, глюкоза, лактоза, малтоза и захароза. Естествени захари могат да бъдат намерени в продукти, които съдържат мляко (като кисело мляко или сирене) или плодове (пресни или сушени).
Едно добро правило е да се помни, докато пазарувате, че четири грама захар се равняват на една чаена лъжичка. Ако се опитвате да се придържате към препоръката от 6 до 9 чаени лъжички, този трик може да ви помогне да решите на кои храни може да се наслаждавате и кои да избягвате.
2. Убийте навика си да приемате течна захар.
Спрете да пиете газирани напитки. Една порция недиетична сода съдържа 9 чаени лъжички (38 грама) добавена захар. Това е почти два пъти повече, отколкото трябва да консумира човек за цял ден.
С 36% течната захар представлява водещият източник на добавена захар в американската диета и има все повече доказателства, че тя е най-опасната. Течната захар – намираща се също в сок, енергийни напитки, кафе и др. – се счита за опасна, защото тялото ви я обработва по различен начин от другите видове захар.
Например, когато ядете парче плод, може да изядете 18 грама естествена захар, но получавате и фибри. Отнема много време на тялото ви да усвои тези фибри, превръщайки плодовете (и захарта, която идва с тях) в постоянен източник на енергия.
От друга страна, течната захар се предлага с нулеви фибри, така че бързо се освобождава в кръвта, като дава на тялото ви по-голяма и по-бърза доза захар, с която то трудно може да се справи. Ако тялото ви постоянно се справя с този тип претоварване със захар всеки ден, това може да означава повишен риск от чернодробни заболявания, сърдечни заболявания и диабет.
Заменете содата с вода, вода с естествен аромат, газирана вода със селцер или неподсладен чай. Може да отнеме няколко дни или дори седмици, за да се отървете успешно от газирания навик, но черният дроб, бъбреците и сърцето ви ще функционират по-лесно.
3. Научете креативни техники за подслаждане.
Когато започнете да консумирате по-малко захар, може да се изненадате как се променя небцето ви. Жаждата ви за сладост ще отслабне и ще се наслаждавате на повече естествени вкусове. Закупувайте продукти, които са етикетирани като неподсладени или без добавена захар. Неподсладените продукти като пълнозърнести зърнени храни, овесени ядки и кисело мляко могат да предоставят чудесни възможности за здравословно, креативно подслаждане – помислете за лъжица плодове или мед. Това ще ви осигури 100% контрол върху количеството захар, което приемате и често добавя фибри и протеини към храната, която иначе би имала по-малко. Просто се опитайте да стоите настрана от изкуствените подсладители. Има дълга история на дебати относно това кои изкуствени подсладители са приемливи и кои опасни. Най-добрият път, който трябва да предприемете, е да подсладите храните си по естествен начин. Ето няколко идеи:
Разбъркайте малко канела, резени банан или лъжичка натурално фъстъчено масло в обикновена овесена каша.
Смесете обикновено кисело мляко с плодове, ядки и лъжица натурален мед.
Добавете една чаена лъжичка захар към вашата неподсладена пълнозърнеста закуска и залейте с пресни плодове. Да, това е захар, но вие напълно контролирате количеството.
4. Гответе от нулата.
Лесно е да се мисли за захар в сладкиши, глазура, бисквитки Oreos, сода и бонбони, но знаете ли, че има много добавена захар в преработените храни като бял хляб, доматен сос, дресинг за салати и барове с мюсли? Колкото повече храни приготвяте от нулата, толкова по-голям контрол имате върху количеството захар, което консумирате.
Всичко това не означава, че трябва да печете всеки кекс сами, но определено си струва да сте наясно колко захар се крие в ежедневните ви храни. Разберете кои са храните, които са най-важни и правете всяко нещо с ниско съдържание на захар от нулата.
Вземете например доматен сос. Можете да направите своя собствена по-здравословна рецепта, като замените захарта с настъргани моркови. Добавянето на неподсладено ябълково пюре към следващата ви партида от пълнозърнести палачинки може да направи заливането им с кленов сироп напълно ненужно.
Не забравяйте, че намаляването на захарта може да помогне за намаляване на калориите, контрола на теглото и подобряването на здравето на сърцето. Въпреки че съкращаването може да не е лесно, ключът към успеха, е да правите всяко нещо стъпка по стъпка. Овладейте първо няколко лесни рецепти и след това преминете към по-напреднало хранене без захар. Може дори да се изненадате колко бързо тялото ви се адаптира към подобрените ви хранителни навици, защото му давате повече от това, за което жадува и по-малко от това, което му вреди.
Източник: lesnirecepti.bg